Keskiviikko 23.9.2020 Mielikki, Miisa, Minja

Täällä Pohjantähden alla hurmaa yhä lukijansa


Marjo Alste
Väinö Linnan seuran puheenjohtaja Heidi Rytky ja honkolalainen Kirsti Niemistö kolistelevat tottuneesti sisään Tupa-Mikkolan päärakennuksen ovista.

Kirsti Niemistö ja Heidi Rytky Koskelan torpassa.

Marjo Alste
Väinö Linnan seuran puheenjohtaja Heidi Rytky ja honkolalainen Kirsti Niemistö kolistelevat tottuneesti sisään Tupa-Mikkolan päärakennuksen ovista.

– Ilmastointi täällä on aika hyvä, Niemistö nauraa viitaten melko harvoihin seiniin, joiden raoista kesätuuli puhaltaa vienosti sisään.

1850-luvulla kartanon torpaksi rakennettu Tupa-Mikkola päätyi Urjalan kunnalle 1980-luvulla. Huonokuntoinen torppa kunnostettiin reittikohteeksi vuosituhannen vaihteessa talkoovoimin. Koska Tupa-Mikkola on mitoiltaan samankokoinen kuin Väinö Linnan Täällä Pohjantähden alla -trilogian Koskelan torppa, se myös ristittiin Väinö Linnan reitin Koskelan torpaksi.

– Tähän pirttiin mahtuu ihmisiä vaikka linja-autolastillinen kahville, Niemistö sanoo. Käsi piirtää laajan kaaren ilmaan. Kirsti Niemistö, jonka urjalalaiset tuntenevat paremmin Venlana, istahtaa keinutuoliin, potkaisee kiikun liikkeelle ja alkaa kertoa Koskelan torpan tarinaa.

Lue lisää Koskelan torpan tarinaa Urjalan Sanomista 30.7.2020 tai jo tänään digilehdestä kello 19 alkaen!

Lisää uutisia:


 

Tervetuloa palveltavaksi!

Käytämme verkkopalvelussamme evästeitä mahdollistaaksemme sinulle parhaan mahdollisen käyttökokemuksen. Hyväksyt tämän jatkamalla palvelumme käyttöä. OK