Lauantai 22.2.2020 Tuuli, Tuulia, Tuulikki, Hilda

Seuratoiminta

Seuratoimintapalstalla ei julkaista hintoja tai vuosikoukousilmoituksia. Lehteen tarkoitettujen ilmoitusten tulee olla konttorissamme viimeistään lehden ilmestymistä edeltävänä maanantaina klo 16. Ilmoitettu seuratoiminta päivitetään nettisivuille keskiviikkoisin.

----------------------------------------------

Urjalan Rotary, ti 25.2. ei kokousta.

Urjalan Esy, p. 040 3240 330 ark. klo 16-20, vkl 12-20, sähköposti esyurjala@gmail.com, kts. facebook-sivut.  Kissa-asiat Heli Kurkisuo iltaisin puh. 050 367 9406.  Löytöeläimet: Sinnan Eläinhoitola ja Löytöeläimet/ Sirkku Laine p. 040 861 7482. Yhdistys lahjoittaa turvasirun kaikille kissoille, jotka leikataan Urjalan eläinlääkärillä.

Urjalankylän kyläyhdistys, Kauniston sauna lämpimänä to 17-20, la 15-18 ja ma 17-20. Sauna ja lato varattavissa, varaukset 0407413 799.

MTY Mielikki ry, kaikille avoin Mielikin hyvän mielen olkkari ei kokoonnu viikko 9, talvilomaviikolla. 

Urjalan 4H-yhdistys, akrobatia ja voimistelu maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 16 - 17 Yhtenäiskoulun liikuntasalissa.  Tortaisin Majakalla Safkasankarit-kerho klo 16-18. Leivotaan ja kokkaillaan, opitaan itse tekemällä. Kerho 3-6 -luokkalaisille. Ensi viikolla (viikko 9) ei ole kerhoja talvilomaviikolla. Lisätietoja krista.kuljuntausta@4h.fi  p. 040 7379885 ja urjala@4h.fi 

Urjalan lähitori, Sairaalantie 9 a, avoinna perjantaisin klo 9-12. Paikalla asiakasohjaaja ja kuulovastaava. Kelan etäpalvelupiste käytettävissä.  Pe 21.2. ohjelma klo 10-11, kaatumisen ehkäisy, fysioterapeutti Piritta Salminen.

Urjalan Vanhustenkotiyhdistys, bingo parittoman viikkon maanantaina klo 13 Iltalan kerhohuoneessa.

Urjalan Eläkkeensaajat, jäsenmaksuja kerätään. Keilailu tiistaisin, lähtö klo 12.15 torilta kimppakyydeillä. Kysy Tuomolta p. 040 500 5645. Pulinapiiri jatkuu parittomien viikkojen keskiviikkona Savikontie 3:ssa seuraavasti: Laulajat aloittavat klo 10.30, kahvi on katettuna klo 11.30, tiedotteita alkaen klo 12. Boccia jatkuu torstaisin klo 14.15-16 ja senioritassit perjantaisin klo 15.30 yhtenäiskoululla. Uusia osallistujia kaivataan. Venla tulee Pulinapiiriin puhumaan diabeteksesta ke 26.2. 

MLL Urjala, parittoman viikon maanantaisin MLL:n aamukahvila Majakalla klo 10-12. Parillisen viikon tiistai-iltaisin iltakahvila klo 17-19 Majakalla. Ma 24.2. perhekahvila Lammiharjulla klo 10-12. Tarjolla makkaraa, mehua ja kahvia. Tervetuloa!

Tursan seudun kyläyhdistys, ti 25.2. klo 11 ikäihmiset jumppaavat Tursan Ns-talolla, ohjaajina Maiju ja Osmo  Ojala.

Urjalankylän Koulumaa ry, varttuneet kokoontuvat tänään to 20.2. klo 13 Koulumaalla. Tervetuloa.

Toijalan Metalli ao 169 veteraanit, teatterimatka Tampereen Työväen Teatteriin Eino Salmelaisen näyttämö ke 25.3. klo 19 esityksenä Vanhoja poikia, Junnun laulujen pohjalta tehty humoristinen näytelmä. Ilmoittaudu 25.2. menn. Soittele Heikki 040 5777 247.

Urjalan Kansalliset Seniorit ry, konserttimatka pe 6.3.20 Hämeenlinnaan peruttu lähtijöiden vähyyden takia. Kokoukseen ma 24.2. tulee Jorma Nummela näyttämään luontokuviaan sekä kertomaan luontokokemuksistaan. Tervetuloa. 

Urjalan sotainvalidit, veteraanit, puolisot, sotaorvot ja kannattajajäsenet, kahvitilaisuus srk-talossa ti 25.2. klo 13. Vieraana Aimo Rintala, joka puhuu mm. kukista. Tervetuloa!

Huhdin Kyläyhdistys, järjestää yhdessä kunnan kanssa kävelyretken la 29.2. Yhteislähtö Aseman koululta Sutosten kävelyreittiä kohti Pölkinvuorta (Ahventie 6, 31700 Urjala as) klo 9.30  kävellen. Kukin valitsee lenkin pituuden voimiensa mukaan. Yhteinen taukohetki Pölkinvuoren KASVIMAAilmassa makkaranpaistoa ja kahvia.

Eläkeliiton Urjalan yhdistys, ke 26.2. klo 14-15.30 Eläkeliiton 50-vuotiskakkukahvit Urjalan kunnantalon valtuustosalissa. Seurataan valkokankaalta pääjuhlaa Finlandia-talolta suorana lähetyksenä. Tervetuloa! Lue lisää:  www.elakeliitto.fi/yhdistykset/urjala

Akaan Seudun Kuulo ry, Kuulolähipalvelu- ja Vertaistuki-ilta 25.2. klo 17 alkaen Säästöpankin tiloissa Laukeelan linja-autoaseman kupeessa. Uudistumme aikataulutuksessa. Vieraamme oma Venlamme, Kirsti Niemistö kertoo terveellisiä asioita ja yhdistyskuvioita, sitten kahvitellaan ja samalla Kuulolähipalvelua. Puhdistetaan kuulolaitteita korvakappaleita, vaihdetaan laitteen letkuja, paristoja ja opastetaan käytössä. Ota ohjekirja mukaan! Kahvin jälkeen Mauri laittaa älynystyrät koetukselle, ja keskustelua. Myynnissä tuotteita. Emme edellytä jäsenyyttä mutta liittyminen Kuuloliittoon on tilaisuudessa mahdollista. Tervetuloa leppoisaan seuraan!

URHEILU

Urju/yu, www.urjalanurheilijat.fi/yleisurheilu.

Urju/hiihto, hiihtokoulu 7-15-vuotiaille keskiviikkoisin klo 18-19 Lammiharjulla. Ei hiihtokoulua viikolla 9.

Halkivahan Haka, lasten liikuntakerhoa ei ole talvilomaviikolla.

Pirkanmaan palveluskoiraharrastajat (PPKH) ry, PK/TOKO-treenit Akaan Koirahallissa (Varastotie 2, Akaa). Yhdistyksen hallivuorot Akaan koirahallissa. Lisää tietoa facebookissa. 

Urjalan Urheiluautoilijat ry, kerhoillat parittoman viikon torstaisin klo 18-20, seuran kerhohuoneella Sairaalantie 9. Kahvitarjoilu, tervetuloa! Viikolla yhdeksän ei ole kerhoiltaa, vietetään talvilomaa. Jatketaan taas sitten viikolla 11 eli 12.3.

Urjalan Naisvoimistelijat, ensi viikolla (viikko 9) jumppa- ja tanssiryhmät ovat tauolla. 

Halkivahan Haka, lasten liikuntakerhoa ei ole talvilomaviikolla.

Viikon kysymys

Oletko jo havainnut aikaisia kevään merkkejä?

 

Tervetuloa palveltavaksi!

Käytämme verkkopalvelussamme evästeitä mahdollistaaksemme sinulle parhaan mahdollisen käyttökokemuksen. Hyväksyt tämän jatkamalla palvelumme käyttöä. OK